ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2019

 

ΠΕΜΠΤΗ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 – 18 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Ο Τελάλης με το Μουσικό Άρμα αναγγέλλει την Έναρξη του Πατρινού Καρναβαλιού Πρωί, Απόγευμα Στους κεντρικούς δρόμους και τις συνοικίες της πόλης
ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
ΗΜΕΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΠΑΤΡΙΝΟΥ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Παράδοση καρναβαλικού λαβάρου στο Δήμαρχο Πατρέων με συμμετοχή πολιτιστικών συλλόγων, και σοκαλοτοριχτών.
Παρών και ο τελάλης με τα πειράγματά του.
11.30
12.00
Τριών Συμμάχων
Δημαρχείο 

Τελετή Έναρξης Πατρινού Καρναβαλιού 2019

21.00 Πλατεία Γεωργίου Α΄
ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Του Πεζοδρόμου Καλλιτέχνες Κρυμμένος Θησαυρός 11.00 Ρήγα Φεραίου
ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Περιφερειακή Καρναβαλούπολη      10.30 Άγιος Βασίλειος
ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Περιφερειακή Καρναβαλούπολη   10.30 Συνοικία Μακρυγιάννη
Σκαρτσοφόλι(ΖακυνθινήΛαϊκή Θεατρική Παράσταση) 20.30 Κινηματοθέατρο Πάνθεον
ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Περιφερειακή Καρναβαλούπολη 10.30 Ιτιές
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Κοπή Πίτας Εθελοντών 18.00 Αγορά Αργύρη
Εγκαίνια Έκθεσης στολών 19.00 Αγορά Αργύρη
11ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Σάτιρας Ερασιτεχνικών Θιάσων “ΜΩΜΟΣ Ο ΠΑΤΡΕΥΣ” Ω, τι κουτοί, κουτοί!
Σε συνδιοργάνωση με το Ερασιτεχνικό Σχήμα Πάτρας “Ρεφενέ”
21.30 Κινηματοθέατρο Πάνθεον
ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Περιφερειακή Καρναβαλούπολη 10.30 Ζαβλάνι
Πάμε Σαν Άλλοτε
(Παιχνίδι Πλοήγησης Κρυμμένου Θησαυρού)
   
“ΜΩΜΟΣ Ο ΠΑΤΡΕΥΣ” (11ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Σάτιρας Ερασιτεχνικών Θιάσων) Σατιρικά θεατρικά 10’, ομάδων από όλοι την Ελλάδα. Σε συνδιοργάνωση με το Ερασιτεχνικό Σχήμα Πάτρας “Ρεφενέ” 21.30 Κινηματοθέατρο Πάνθεον
Λαϊκό Θεατρικό Δρώμενο 20.00 Πεζόδρομος Ρήγα Φεραίου
ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Περιφερειακή Καρναβαλούπολη 10.30 Γηροκομειό
Πάμε Στο Ράντζο Μου Στου Κλάους (Φάση Πλατείας) 11:00 Achaia Clauss
Λαϊκό Θεατρικό Δρώμενο 20:00 Ψηλά Αλώνια
ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Περιοδεύων Θίασος (Θεάματα Κρυμμένου Θησαυρού )  18.30 Royal Theater
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Λαϊκό Θεατρικό Δρώμενο   20.00 Πεζόδρομος Αγίου Νικολάου
ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Κεντρική Καρναβαλούπολη 10.30 Υψηλά Αλώνια
Η Αρπαγή Του Αυλητή
(Παιχνίδι Πλοήγησης Κρυμμένου Θησαυρού )
   
Λαϊκό Θεατρικό Δρώμενο 19.00 Πλατεία Αγίας Σοφίας
Θέατρο Δρόμου από την ομάδα εφήβων του ΔΗΠΕΘΕ 19.00 Πεζόδρομος Ρήγα Φεραίου και Αγίου Νικολάου
ΚΥΡΙΑΚΗ  24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Baby Rally 10.30 Υψηλά Αλώνια
Μάζευε Κι Ας Είν’ Και Σπορ…ια
Κρυμμένος Θησαυρός – (Φάση Πλατείας)
11.00 Πλ. Γεωργίου Α’
Πολυφωνική το «Τι κόσμος μπαμπά»  19.00 Αγορά Αργύρη
ΤΕΤΑΡΤΗ 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Λαϊκό Θεατρικό Δρώμενο   19.00 Πλ. Ελευθερίας
ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ

Χάλκινα Συγκρότημα με τα Χορευτικά του Δήμου

Λαϊκή Συναυλία με την Αθηναϊκή Κομπανία

12.00

13.00

Σε γειτονιές της Πάτρας

Νότιο Πάρκο

Ο γάμος του Καραγκιόζη  18.00 Γερμανού -Αγίου Νικολάου Μαιζώνος

Μαντινάδες από Λευκάδα από τον Σύλλογο Λευκαδίων της Πάτρας

 20.00

Γεροκωστοπούλου

Χάλκινα Συγκροτήματα με τα Χορευτικά του Δήμου   Σε γειτονίες της Πάτρας
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Θέματα από ΕΡΑ Πάτρας
Κρυμμένος Θησαυρός
16.00  ΕΡΑ Πάτρας
Πρόταση Κίνηση για Έναν Άλλο Τρόπο Ζωής 18.30 Σαρανταπόρου
Λαϊκό Θεατρικό Δρώμενο 20.00 Πλατεία Γεωργίου
1ο Μπουρμπούλι (Γ. Πολυχρονιάδης,Τζορτανέλλι, Κ. Αδαμαντίδου) 21.00 Royal Theater
ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ

Κοπή «ΣΟΚΟΛΑΤΟΚΑΡΝΑΒΑΛΟΠΙΤΑΣ»

Θέματα από ΕΡΑ Πάτρας – Κάνε Μου Λιγάκι….Κλίκ (Παιχνίδι Πλοήγησης)

12.45

21.00

Αγορά Αργύρη

ΕΡΑ ΠΑΤΡΑΣ 

Πολυφωνική το «Τι κόσμος μπαμπά»  19,00 Αγορά Αργύρη
ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Εύρεση Κρυμμένου Θησαυρού Παράδοση Σακούλας – Party Κυνηγών    

Μεγάλη παρέλαση των «Μικρών» 

Χορός Δημάρχου – ΚΔΑΠ

11.00

20.00

Ομόνοια – Τερματισμός:  Αγ. Νικολάου)

Αίθουσα Αίγλη

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
2ο Μπουρμπούλι (Δάκης – Πολίνα) 21.00 Royal Theater
ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
3ο Μπουρμπούλι (Πασχάλης) 21.00 Royal Theater
ΠΕΜΠΤΗ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Flying Dragons and Dancing Lions Team of Cuigezhuang Township 19.30 Αφετηρία: 16ο Δημοτικό Σχολείο Τέρμα: Πλ. Ντε Μιράντα
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Flying Dragons and Dancing Lions Team of Cuigezhuang Township  19.00 Αφετηρία: Γ’ ΚΑΠΗ Τέρμα: Πλ. Εργατ. Κατ. Ταραμπούρα
Παρέλαση Αρμάτων  19.00  Κορίνθου-Πλ. Γεωργίου Α 
ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Νυχτερινή Ποδαράτη 18.00  Οδός Κορίνθου
4ο Μπουρμπούλι (Πασχάλης-Αρβανίτη) 21.00 Royal Theater
ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Μεγάλη Παρέλαση Πατρινού Καρναβαλιού – στο τέλος έχει σοκολάτες 14.00 Οδός Κορίνθου
Τελετή Λήξης –κάψιμο βασιλιά καρνάβαλου και φυσικά βεγγαλικά. 21.00 Μόλος Αγίου Νικολάου
ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΩΡΑ ΧΩΡΟΣ – ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Κούλουμα  12.15 Αγυιά
Κούλουμα  12.00 Νότιο Πάρκο
Απονομή βραβείων πληρωμάτων Πατρινού Καρναβαλιού 19.00 Royal Theater

 

*Στο πρόγραμμα εκδηλώσεων του Πατρινού Καρναβαλιού 2019 ενδέχεται να γίνουν αλλαγές και προσθήκες